**Training resumes**

Training for juvenile groups (u8-u19) resumes on Tues 30th Aug.  We have made a few small changes to the groups and we think this will benefit all.

Tues & Thurs 6.30pm -7.30pm

u8 - u10 ( born 2007, 2008 & 2009) - Andrea Fleischer, Fiona Kyle, Vivian Fleischer

u11 & u12 (born 2005 & 2006) - John Connors, Tracy Minnock, Derek Tipping, Jay Carraher

Tues & Thurs 7.30pm -8.30pm  - {Sunday mornings ~ check with Coach}

u13  (born 2004) - Anne Cleary-Wilson & Shane O'Dea

u14 (born 2003) - Anne Quigley, Lindsey McElligott & Ana Camara-O'Toole

u15 (born 2002) - Kevin Ecock & Siobhan Brady

u16 - Sen (born 2001 and earlier) - Steffen Fleischer, Michael Tynan, Derek McConnon & Mary Dwyer

Juv. Endurance - Sandra O'Connor & Tracy Minnock

Sen. Endurance - Derek McConnon

 Wed 7.00pm -8.00pm

Fit4Youth (Secondary School Pupils) - non-competitive, casual running for teens - Sharon Ashmore & Tracy Minnock (starting Sept 14th)

Fit4Life (Adults) - Alan Creighton & Kevin Ecock

 Thurs 6.30pm -7.15pm (resuming on Thurs Sept 8th)

Little Athletics - (jnr infants - u8) - Jay Carraher, Shauna Minnock, Rahim Hanlon & Laura McManus

 Mon, Wed & Fri (normally 6.00-7.00pm - please contact Tracy on 083-3265877 to confirm times)

Master sprints - James Reilly

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

We also have event specific groups who may train at different times (please contact to confirm)

Shot/Discus - Kieron Stout & Siobhan Brady

Javelin - Justin May & Mary Dwyer

Hurdles - Michael Tynan & Steffen Fleischer

Walks - Sandra O'Connor

Long jump/High Jump/Triple Jump - Steffen Fleischer

For information on any of our groups or if you would like to become involved in coaching please contact Tracy on 083-3265877. 

TY students looking to obtain a Gaisce Award are more than welcome to gain experience by working with our coaches, please contact us if interested.

 

 

 --